Szinte mindenki környezetében van valaki, aki cukorbetegséggel küzd. Ez nem véletlen, hiszen a diabétesz csaknem félmilliárd embert érint világszerte, a betegek száma pedig egyre növekszik. Hazánkban sincsen ez másképpen, hiszen Magyarországon 2003 és 2015 között megduplázódott a cukorbetegek száma. Elkeserítő számok ezek, kiváltképp azért, mert a cukorbetegség még ma sem gyógyítható. Vannak azonban olyan módszerek, melyek a diéta és adott esetben a gyógyszer vagy az inzulin mellett segíthetnek a betegséget könnyebben elviselni. Ilyen a rendszeres testmozgás is!
A sport – annyi minden más mellett – a cukorbetegek számára is nagyon hasznos, hiszen a rendszeres testmozgás kedvezően hat a cukoranyagcsere egyensúlyának beállításában, és annak fenntartásában is hasznosnak bizonyul. Emellett segít az egészséges testsúly elérésében és megtartásában is! Természetesen szabályok itt is vannak, amiket nem csak érdemes, de muszáj is betartani!
Cukorbetegség esetében – ahogy egyébként minden más esetben is - a megfelelő étrend és a rendszeres, személyre szabott mozgás jó alapot biztosíthat a teljes élethez. Diabétesz esetén a sport és a táplálkozás legfőbb célja kiegyensúlyozni a vércukorszintet, valamint megtartani ezt az ideális állapotot! Hogy ez hogyan lehetséges? A megfelelő szénhidrát-bevitellel javíthatunk a szervezet működésén, míg az edzéssel a vércukorszint kóros csökkenése, valamint növekedése akadályozható meg.
Ma, hazánkban még nem túl elterjedt tény, hogy a mozgásnak milyen fontos szerepe is lehet a betegség kezelésében. Egy szakember által, megfelelően összeállított programmal a jobb közérzet és az ideális testsúly elérése – vagy megtartása - mellett a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenthető. A személyre szabott edzésterv összeállításához nélkülözhetetlen a részletes kivizsgálás és diagnózis figyelembe vétele, valamint a beteg egyéni, fizikai állapota. Ezek alapján kerül összeállításra a terv, amelynek segítségével az ideálistól eltérő értékeket normalizálhatjuk.